Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 514 411

Balustrady w świetle prawa budowlanego

Aranżacja mieszkania lub domu to bardzo pracochłonne i wbrew pozorom trudne zadanie. Aby każde pomieszczenie było estetyczne i miało konkretny charakter, trzeba pomyśleć o wielu elementach: o podłodze, kolorze ścian, dopasowanych płytkach, gustownych dodatkach. Elementem dekoracyjnym, zwracającym uwagę gości mogą być schody oraz wieńcząca je balustrada. Jednak w tym wypadku decydując się na konkretne rozwiązania, należy dodatkowo respektować obowiązujące prawo.

Wymogi prawne dotyczące balustrad

Balustrady stanowią element wykończeniowy schodów, balkonów, loggii oraz pochylni, które mogą znajdować się zarówno na mniejszych, jak i na większych wysokościach. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, temat balustrad został dokładnie omówiony w  polskim prawie. Wymogi prawne i szczegółowe wytyczne dotyczące ich konstrukcji, wykończeń, wysokości i materiałów budowlanych znajdują się Prawie Budowlanym, natomiast obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych. Jakie dyrektywy zawierają te dokumenty?

Jasny salon z balustradą

Najważniejsze wytyczne dotyczące balustrad

Balustrady mogą mieć różne kształty i formy, a ich elementy dekoracyjne muszą być łagodnie zakończone.  Konstrukcja balustrad powinna – zgodnie z Polską Normą – zapewniać przeniesienie sił poziomych. Ich wysokość i  wypełnienie płaszczyzn pionowych uzależnione jest od charakteru budynku, ale w każdej sytuacji muszą zapewniać skuteczną ochronę użytkowników przed wypadnięciem. Jeśli balustrady wykonane są ze szkła, należy wykorzystać materiał o  podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, który w ostateczności tłucze się na drobne, nieostre odłamki. Szczegółowe wytyczne dotyczą również poręczy i prześwitów oraz rozwiązań uniemożliwiających wspinanie się na balustrady oraz zjeżdżanie po nich. Tylko zastosowanie się do wszystkich instrukcji gwarantuje funkcjonalność balustrady i bezpieczeństwo użytkowania.