Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 514 411

Schody kręcone. Hit czy kit?

Rodzaj schodów - od czego zależy?

Rodzajów schodów wewnętrznych jest wiele. Klasyczne proste, łamane, zabiegowe, trójbiegowe, wachlarzowe oraz kręcone właśnie - wybór jest ogromny, ale kiedy przychodzi dokonać ostatecznego wyboru, okazuje się, że nie możemy kierować się jedynie gustem i upodobaniami. Są bowiem pewne istotne kryteria, do których musimy dopasować rodzaj schodów. Jednym z takich najważniejszych kryteriów jest wielkość otworu w stropie, w którym schody będą zamontowane. Jest to kluczowy parametr, który pozwala nam określić, jakiego rodzaju schody w ogóle zmieszczą się w naszym domu. Nie ma większego problemu, jeśli budujemy dom od podstaw – wtedy możemy już w projekcie przewidzieć, jakie schody chcemy mieć i dopasować do nich wielkość otworu. Gorzej jest w przypadku, gdy chcemy wymienić stare schody w domu lub gdy z różnych powodów mamy nietypowych rozmiarów otwór w stropie i nie możemy go powiększyć. Także w sytuacji, gdy chcemy zaadaptować poddasze na pomieszczenia mieszkalne, możemy mieć problem z dopasowaniem schodów tak, aby były wygodne, lecz zajmowały jak najmniej miejsca. Drugą ważną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę wybierając rodzaj schodów do domu, jest ilość miejsca, jaką mamy do zagospodarowania na schody w pomieszczeniu niższej kondygnacji. Jeśli tego miejsca jest dużo, mamy pole do popisu - możemy wybrać dowolny rodzaj czy kształt schodów. 

schody kręcone

Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym zaoszczędzeniu wolnej przestrzeni, schody kręcone mogą okazać się najlepszą opcją. Sprawdźmy zatem, jakie są ich zalety oraz wady. 

Schody kręcone - wady i zalety

Jak każde inne rozwiązanie stosowane w domach i mieszkaniach, schody kręcone mają sporo zalet, ale mogą mieć też swoje wady. Aby więc zamontować je u siebie w domu świadomie, dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi ich jasnymi i ciemnymi stronami, by uniknąć zbędnego rozczarowania po fakcie. Zacznijmy więc od zalet: niewątpliwie największym plusem schodów kręconych jest mała ilość miejsca, jakie zajmuje cała konstrukcja. Takie schody wymagają nie tylko stosunkowo niewielkiego otworu w stropie, ale także zajmują niewiele miejsca na podłodze pomieszczenia niższej kondygnacji. Co za tym idzie, takie schody nie zasłaniają nam ważnych stałych elementów mieszkania, takich jak okna czy grzejniki, a wokół nich zostaje dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Drugą ogromną zaletą schodów kręconych jest ich nietypowy wygląd - to zdecydowanie najciekawiej wyglądające schody ze wszystkich dostępnych rodzajów. Wchodząc do pomieszczenia, w którym znajdują się takie spiralne schody, od razu odruchowo kierujemy na nie swoją uwagę. Poza tym mogą one zostać dodatkowo bardzo ciekawie zaaranżowane i ozdobione, na przykład intrygującą balustradą. Takie schody będą więc idealną opcją do wnętrz nowoczesnych, w których zależy nam na ciekawym wystroju, a równocześnie zaoszczędzeniu miejsca, a przede wszystkim w sytuacji, gdy nasz otwór w stropie po prostu nie pozwala nam na zamontowanie wygodnych klasycznych schodów jednobiegowych. Nie oznacza to jednak, że schody spiralne będą idealne dla każdego. Na pewno decydując się na taki rodzaj schodów musimy być świadomi tego, że nie wniesiemy po nich na górę swobodnie wszystkiego tego, co byśmy chcieli. Duży fotel, łóżko, szafa czy telewizor mogą okazać się zbyt dużym gabarytem do wniesienia przez takie kręcone schody. Warto więc zawczasu zmierzyć szerokość takich schodów i spróbować przewidzieć, czy ilość miejsca na nich pozwoli nam swobodnie wnosić na górę różne meble czy sprzęty. Innym minusem schodów kręconych może być wygoda użytkowania. O ile dla osób zdrowych i dorosłych chodzenie po takich schodach raczej nie stanowi problemu, o tyle dla małych dzieci czy osób starszych mogą już stanowić wyzwanie. Dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz wykonać bardzo dokładny projekt naszych schodów zanim jeszcze je zamontujemy, aby uniknąć późniejszych problemów i rozczarowań. Warto w tym celu skontaktować się z firmą produkującą schody, aby jej fachowcy przyjechali obejrzeć miejsce, w którym miałyby stanąć schody, dobrze wszystko zmierzyć i obliczyć oraz wykonać dla nas projekt schodów podpowiadając, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie najbardziej komfortowe i bezpieczne.