Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 514 411

Schody zewnętrzne. Jakie materiały będą odpowiednie?

Czym są schody zewnętrzne?

Analizowanie tego czym są schody zewnętrzne może wydawać się co najmniej dziwne. Jednak warto to zrobić, chociażby ze względu na to, jak często takie schody sobie wyobrażamy. Przeważnie myśląc o schodach zewnętrznych w naszej głowie pojawia się obraz wysokich, dość stromych schodów z wieloma stopniami. Jednak czy 3 albo 4 szerokie stopnie doprowadzające do drzwi wejściowych budynku to nie schody? No właśnie. Schody zewnętrzne mogą nie tylko wyglądać bardzo różnie, ale także prowadzić na różną wysokość, a nawet schodzić poniżej poziomu gruntu. Mogą wymagać poręczy albo nie. Mogą być wąskie albo wręcz bardzo szerokie. Różnią się także swoim zastosowaniem. Schody takie mogą być zdecydowanie bardziej reprezentacyjne, czyli niejako prowadzić do głównych drzwi wejściowych do domu. Równie dobrze, mogą od razu prowadzić na piętro i wejście znajdujące się na przykład z boku domu. Ale schody zewnętrzne bywają także bardziej użytkowe, czyli prowadzą do budynku gospodarczego czy przykładowo na strych. Mogą również doprowadzać do ogrodowej altanki czy innego miejsca na ogrodzie. Zatem schody zewnętrzne mogą mieć bardzo różną formę, która często związana jest przede wszystkim z ich konkretnym zastosowaniem.

Z czego mogą być wykonane schody zewnętrzne?

schody

Przechodząc do materiałów, z jakich schody zewnętrzne mogą być wykonane, trzeba od razu zaznaczyć, że materiały takie muszą charakteryzować się kilkoma rzeczami. Wynika to oczywiście z warunków, w jakich schody takie będą się znajdować. Czasem schody zewnętrzne mogą być schowane pod jakimś zadaszeniem, ale w większości wypadków są one narażone na ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne. Zatem materiał, z jakiego są wykonane, musi być wytrzymały albo odpowiednio zabezpieczony na taką sytuację. W związku z wykorzystaniem takich schodów ważne jest też, aby materiał był odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz gwarantował bezpieczeństwo podczas korzystania z takich konstrukcji. I tutaj mowa zarówno o materiale głównym, z którego schody są wykonywane, ale także o tym, czym mogą być wykończone. Zatem z jednej strony, wybierając materiał na schody zewnętrzne patrzymy na jego praktyczne zastosowanie, ale jest też druga strona, czyli dobranie takiego materiału, który dobrze będzie pasował do całego wyglądu domu. Często schody wejściowe do domu stanowią jego główny punkt, dlatego ważne, aby były wykonane starannie i stanowiły prawdziwą wizytówkę domu.

Z czego zatem mogą być wykonane takie schody zewnętrzne? Patrząc na główny materiał  - przeważnie wykonuje się je z betonu. To bez wątpienia odpowiedni materiał spełniający wszystkie cechy, o których wspomnieliśmy, a do tego pozwalający na wykończenie właściwie w dowolnym stylu. Inny materiał, może mniej pasujący do każdego stylu, to metal. Metalowe schody stosowane są w nowoczesnym budownictwie i stylistyce, ale także często właśnie z tego materiału wykonuje się schody użytkowe, prowadzące na różnego rodzaju strychy. Metal jest materiałem bardzo odpornym, a odpowiednio zabezpieczony służy latami. No i drewno. Ono wymaga najwięcej przygotowania w zastosowaniu na zewnątrz budynków, ale również ono, odpowiednio zakonserwowane i wcześniej przygotowane, jest dobrym materiałem na schody zewnętrzne.     

Materiał wykończeniowy schodów zewnętrznych również musi być dostosowany do warunków, w jakich ma funkcjonować. Jednak podobnie jak materiał główny, ten także powinien być wytrzymały i odporny. Często stosuje się tu kamień, ceramikę albo kostkę brukową. Ważne, aby materiał taki nie był nasiąkliwy i charakteryzował się właściwościami antypoślizgowymi.