Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 514 411

5 zalet balustrad zewnętrznych z metalu

Czym jest balustrada i dlaczego musi być zamontowana?

Gdybyśmy odnieśli się do definicji balustrady, to jest ona ażurowym lub pełnym zabezpieczeniem lub ogrodzeniem schodów, tarasów, balkonów, dachów, wiaduktów, mostów i tym podobnych, montowanym zazwyczaj na krawędzi zabezpieczanego elementu i pełniącym jednocześnie funkcję ozdobną. Do tego, balustrada może być również przegrodą pomiędzy pomieszczeniami lub konkretnymi terenami. Jednak czy w ogóle musi być montowana? Zgodnie z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku wraz z późniejszymi zmianami, balustrady powinny być zamontowane przy schodach lub podjazdach, wówczas, gdy ich wysokość przekracza 50 centymetrów. Dodatkowo, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, balustrada musi mieć odpowiednią wysokość oraz sztywność. Przepisy te regulują również wielkość prześwitów w balustradach ażurowych. Widać więc, że balustrady często pojawiają się również na zewnątrz budynku i ich obecność w konkretnych sytuacjach jest wymagana prawnie.

5 zalet metalowych balustrad zewnętrznych

balustrada

Wiemy już, że zgodnie z przeznaczeniem, ale także wymaganiami prawnymi, balustrady muszą być wykonane z materiałów, których właściwości owe wymagania spełniają. Tutaj bez wątpienia metal jest idealnym materiałem, z którego balustrady można wykonać. Poznajmy 5 zalet zewnętrznych balustrad metalowych!

Montaż

Jedną z zalet metalowych balustrad zewnętrznych jest łatwość ich montażu. Właściwie można je zamontować wszędzie, ponieważ materiał taki jak metal daje opcje zastosowania różnego rodzaju mocowania. Można je więc przykręcić, wmurować, wbić czy nawet przykleić – wszystko zależy od możliwości i potrzeb. Niemniej montaż takich balustrad polega przeważnie na przykręceniu ich, co zazwyczaj jest dość proste i można wykonać to samemu. Nawet całe balustrady można zamówić w elementach i samemu w domu je poskładać. To rozwiązanie, którego nie gwarantuje wiele innych materiałów. Do tego wszystkiego, w razie potrzeby balustradę można łatwo zdemontować, a nawet przenieść w inne miejsce lub podnieść albo obniżyć.

Wytrzymałość i odporność

To bez wątpienia najważniejsza zaleta metalu jako materiału na balustradę. Metal jest wyjątkowo wytrzymały, czyli trudno go uszkodzić, nawet przypadkowo. Jednak odpowiednio zabezpieczony lub wykonany jest także bardzo odporny na warunki atmosferyczne, co w wypadku zewnętrznego zastosowania balustrady jest atutem nieocenionym. Poza tym, metal gwarantuje odpowiednią sztywność, co przekłada się na bezpieczeństwo i, jak już wiemy, jest wymogiem prawnym.

Łatwość konserwacji i czyszczenia

To kolejna zaleta metalu. I chodzi tutaj o szeroko rozumianą konserwację. Mówiąc o najprostszych metalowych balustradach, łatwo je zabezpieczyć odpowiednią farbą, a wcześniej równie łatwo i szybko można je oczyścić i przygotować do malowania. Samo malowanie pozwala odświeżyć całą balustradę, a nawet zmienić jej kolor w razie potrzeby. Jednak nowoczesne balustrady wykonywane z niektórych rodzajów metalu właściwie w ogóle nie wymagają konserwacji. Kolejna sprawa to czyszczenie takich balustrad. Ich zewnętrzne zastosowanie związane jest z częstym zabrudzeniem. Jednak metalowe balustrady czyści się po prostu łatwo i szybko. Przy tym nie ma potrzeby stosować do tego jakichś wymyślnych czy specjalistycznych środków. Często wystarczy szmatka i ciepła woda.

Wygląd i kształt

Trzeba przyznać, że balustrady często dobieramy do stylu reszty miejsca czy budynku. Tutaj metal także ma niezwykłą zaletę - można z niego wykonać właściwie każdy kształt balustrady, dzięki czemu uzyskamy odpowiedni wygląd. Metal ma też do siebie to, że dość dobrze komponuje się z innymi materiałami, takimi jak szkło, kamień, a nawet drewno. Zatem balustrady zewnętrzne z metalu możemy zastosować w różnych miejscach. Co jeszcze ważne, sam metal może być różnego rodzaju, co także powoduje, że cała balustrada może być zupełnie inna wizualnie.

Łatwa naprawa

Jeszcze jedna sprawa. Chociaż wspomnieliśmy, że metal to materiał trwały i odporny, to jednak nie jest niezniszczalny. Czasem nawet coś wykonanego z metalu trzeba naprawić. Tutaj także metal ma spory atut. Dość łatwo można zamówić i wymienić element balustrady, który uległ zniszczeniu. Często można to zrobić samemu, a nawet jeśli wymaga to specjalistycznych umiejętności, to jest wykonalne i można to w miarę szybko zrobić.